História

  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /var/www/vyvoj.sk/www/html/sites/all/modules/views/views.module on line 906.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /var/www/vyvoj.sk/www/html/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /var/www/vyvoj.sk/www/html/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /var/www/vyvoj.sk/www/html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /var/www/vyvoj.sk/www/html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.

Spoločnosť VÝVOJ Martin, a.s. je členom skupiny MSM GROUP s.r.o., ktorá vznikla v roku 2015. Táto zastrešuje významné spoločnosti pôsobiace v oblasti obranného a civilného priemyslu. Ku dňu 01. 12. 2021 sa pôvodná spoločnosť VÝVOJ Martin, a.s. zlúčila so spoločnosťou MSM Banská Bystrica, a.s.

V roku 1954, spolu so zavedením licenčnej tankovej výroby v Turčianskych strojárňach v Martine, vzniká vývojové stredisko, ktorého úlohou je nahradiť niektoré komponenty a materiály z domácej produkcie a reagovať na požiadavky zákazníkov a servisu. V roku 1964 vzniká samostatný Vývojový závod 010, kde sa otvoril nový vývojový odbor autožeriavov s prvým AV 15 na 8 kolesovej platforme vo výrobe. Vývojový kolektív mimo projektov ženijných aplikácií vyrábaného tanku T-72 rieši aj oblasť špeciálnej techniky - nové vozidlá BVP, OT a TATRAPAN.

Po delimitácii výroby poľnohospodárskych traktorov rady UR IV zo Zetor Brno vznikajú samostatné vývojové odbory motorov a prevodov. Odbor zemných strojov, nadobudol skúsenosti a inovačné schopnosti na vlastné projekty v oblasti civilnej výroby a v roku 1987 vznikajú samostatné výrobkové odbory lesnej techniky, banských lokomotív a experimentálnych skúšobní. V roku 1981 získava ZTS VVÚ Martin právnu subjektivitu a stáva sa lídrom vedecko-výskumnej základne VHJ ZTS. Už v roku 1982 získava prvých 10 grafických staníc 2D CAD, ktoré sú začiatkom zániku klasických konštrukčných tabúľ na pracoviskách projektantov a konštruktérov.

Rok 1992 priniesol začlenenie ZTS VVÚ Martin do DMD holding. Po kolapse výroby špeciálnej techniky, motorov, poľnohospodárskych traktorov, zemných a stavebných strojov, lesnej techniky v Martine, Dubnici, Detve a banských lokomotív v Hliníku nad Hronom sa rýchlo redukujú aj vývojové kapacity. V roku 1998 sa na základoch ZTS VVÚ Martin, a. s. konštituuje nová spoločnosť VÝVOJ Martin, a. s., do ktorej prechádza aj väčšina pôvodných zamestnancov. V roku 2004 je spoločnosť VÝVOJ Martin, a.s. privatizovaná SITNO-om HOLDING a.s. a následne reštrukturalizovaná. Popri výrobkovom odbore strojov pre údržbu ciest a diaľnic, vzniká program vývoja a výroby priemyselných polohovadiel, komunikačných pancierovaných kontajnerov a obrannej techniky v podobe aplikácii vozidiel TATRAPAN a RG32 a novej 8 kolesovej vozidlovej platformy.

Štátny podnik Letecké opravovne Banská Bystrica vznikol v roku 1947. Jeho pôsobenie a rozvoj priamo súviseli s budovaním letectva v Československu. Podnik sa od začiatku zameriaval na elektrotechnickú výrobu, opravy a servis špeciálnej vojenskej techniky leteckých pozemných zariadení pre riadiace a dispečerské strediská protivzdušnej obrany, systémy diaľkového ovládania, meteorologické prostriedky a krátkodobo aj výrobu ultraľahkých lietadiel.
Po prudkých zmenách na trhu v deväťdesiatych rokoch sa podnik v roku 2006 postupne transformoval na akciovú spoločnosť. V roku 2009 sa na základe rozhodnutia MOSR zlúčil s VOP Trenčín, a. s. V roku 2014 bol začlenený do MSM Martin, s. r. o. ako prevádzka v Banskej Bystrici.

MSM Banská Bystrica, a.s. sa zaoberala návrhom a výrobou kontajnerových riešení podľa individuálnych požiadaviek svojich klientov, rádionavigačných systémov NARASYS pre civilné a vojenské riadenie letovej prevádzky, mobilných veží riadenia letovej prevádzky. Tiež zabezpečovala opravy a modernizácie rôznych druhov špeciálnej techniky OS SR s hlavným zameraním na rádiolokačnú techniku,  protivzdušnú obranu a letecké prevádzkové služby.

BÝVALÁ BUDOVA ZŤS
STARÁ BUDOVA VÝVOJ Martin, a.s.
REKONŠTRUOVANÉ SÍDLO VÝVOJ Martin, a.s.
Stránky, na ktoré sa chystáte vstúpiť, sú určené odborníkom v oblasti zbraní a streliva. Vstupom na ne vyhlasujete, že ste držiteľom zbrojného preukazu alebo zbrojnej licencie.

Websites you are about to enter are dedicated to experts in field of firearms and ammunition. You state that you are firearms licence or permit holder by entering these sites. ok